top of page
 Uzman Klinik Psikolog Aleyna Nur SARAP

Aleynanur Sarap, İstanbulda doğup, 11 yaşında Amerikaya ailesi ile birlikte taşınarak, orta okul ve lise eğitimini yurtdışında tamamlamıştır. Lisans eğitimini New York Eyalet Üniversitesinde, biyokimya ve moleküler biyoloji ana bölümünde, ve matematik, psikoloji, gazetecelik artı ikincil bölüm dallarında, yüksek onur diploması ile tamamlamıştır.

Yüksek Lisansını Psikoterapi ve Danışmanlık üzerine New York Eyalet Üniversitesinde tamamlamıştır. Al-Hidaya İslami İlimler Seminar programında üç yıllık bir ilahiyat eğitimi 2020-2022 yılları arasında görmüştür. Bu dönemde lise öğrencisi olan genç kızlara öğretmenlik, ve rehberlik yaparak gençlik grubunu iki sene camide yönetmiştir. 

2022 yılında, Albany Medical Hastanesinde, 18-80 yaş aralığında hastaları dışardan psikoterapi tedavisi vererek bir sene boyunca çalışmıştır. Bu dönem içinde ilgilendiği hastalık teşhisleri, depresyon, anksiyete, kişilik bozuklukları, TSSB, OKG, DEHB, bipolar, madde kullanımı bozuklukları içeriğindedir. 2023 yılından beri, New York ta, Ellis Hastanesinde 11-17 yaş aralığında hastaneye yatırılan hasta vakalarıyla ilgilenip, yukarda bahsedilen teşhislerle birlikte, intihara teşebbüs, intihara yönelim, agresif bozukluğu çoğunluğuyla, DSM de bulunan bir çok teşhisle birebir ilgilenmiştir.

 

Bunun içinde entelektüel bozukluklar, otizm, psikoz ve şizofren hastalıkları da dahil olmakla, hem gençlerle, hem de aileleriyle birlikte çalışmıştır. Aynı zamanda hastanenin Acil Kriz ünitesinde, her yaş bireyiyle 2023 yılından beri ilgilenmektedir. Kullandığı terapi yöntemleri Psikodinamik terapi, Bilişsel Davranış terapisi(Cognitive Behavior), Diyalektik Davranış Terapisi(Dialectical Behavioral), Duygu Odaklı terapi (Emotion-Focused), Varoluşsal Terapi (Existential), Geştalt Terapi (Gestalt) , Resim Terapisi, Psikoeğitim, Grup terapisi, Geleneksel İntegre İslami Psikoterapi (Traditionally Integrated Islamic Psychotherapy), Çözüm Odaklı Terapi, Aile Sistemleri Terapisi içermektedir. 

Guided Hearts Enstitüsinde İslami psikoeğitim odaklı konuşmalarda webinar ve konferans vermektedir. 

Aleynanur Sarap şu an Cambridge Muslim College da İslami Psikoloji Diploma Programında öğrenci olarak, Haziran 2024’ te bu bölümdende mezun olmayı beklemektedir.

aleyna site.png
bottom of page